Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 562

 
1556 föremål
861. LÄSLJUSSTAKE, för ett ljus. Ryssland, 1830-tal. Senempire.
861. LÄSLJUSSTAKE, för ett ljus. Ryssland, 1830-tal. Senempire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1197. MANSCHETTKNAPPAR, Chaumet & Cie, poloryttare till häst. Sekelskifte 1900.
1197. MANSCHETTKNAPPAR, Chaumet & Cie, poloryttare till häst. Sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
220. MARTHA DARLAY MUTRIE., olja på uppfordrad duk. Sign MDM.
220. MARTHA DARLAY MUTRIE., olja på uppfordrad duk. Sign MDM.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
530. MATBORD, tre delar. England, 1800/1900-tal.
530. MATBORD, tre delar. England, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
529. MATBORD. England, omkring år 1800 och senare.
529. MATBORD. England, omkring år 1800 och senare.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
265. MATTA, semiantik Keshan, sannolikt Dabir. 215x143.
265. MATTA, semiantik Keshan, sannolikt Dabir. 215x143.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
270. MATTA, semiantik Keshan. 201 x 134 cm.
270. MATTA, semiantik Keshan. 201 x 134 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
284. MATTA, semiantik Shirvan sannolikt. 313 x 153,5.
284. MATTA, semiantik Shirvan sannolikt. 313 x 153,5.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
268. MATTA, semiantik Täbris sannolikt. 209,5 x 137.
268. MATTA, semiantik Täbris sannolikt. 209,5 x 137.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
269. MATTA. semiantik Keshan. 199,5x135.
269. MATTA. semiantik Keshan. 199,5x135.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1316. MINIATYRGLASMÅLNINGAR, två stycken. Qing dynastin, 1800-tal.
1316. MINIATYRGLASMÅLNINGAR, två stycken. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
761. MINIATYRVASER, ett par, porslin. Meissen, 1800-tal.
761. MINIATYRVASER, ett par, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
885. MJÖLKKANNA, av Johan Malmstedt, Göteborg 1795. Gustaviansk.
885. MJÖLKKANNA, av Johan Malmstedt, Göteborg 1795. Gustaviansk.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
809. MOCKAKANNA, av Alexander Jaschinkov, S:t Petersburg 1805.
809. MOCKAKANNA, av Alexander Jaschinkov, S:t Petersburg 1805.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
828. MUGG, av Peder Madsen, S:t Petersburg 1833.
828. MUGG, av Peder Madsen, S:t Petersburg 1833.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
827. MUGG, otydlig mästastämpel, Moskva 1830-tal.
827. MUGG, otydlig mästastämpel, Moskva 1830-tal.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
363. Marcus Larsson, "Vy av Öresund".
363. Marcus Larsson, "Vy av Öresund".
Klubbat pris 
175 000 SEK
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
364. Marcus Larsson, Stormigt hav med skeppsbrott.
364. Marcus Larsson, Stormigt hav med skeppsbrott.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
443A. Maria Magdalena.
443A. Maria Magdalena.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
416. Maria, Jesusbarnet, Johannes Döparen och Petrus.
416. Maria, Jesusbarnet, Johannes Döparen och Petrus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
397. Massimo Stanzione Tillskriven, Bebådelsen.
397. Massimo Stanzione Tillskriven, Bebådelsen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
173. Max Esser, Utter.
173. Max Esser, Utter.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
407. Michael Sweerts, Ung pojke som kliar sig i huvudet.
407. Michael Sweerts, Ung pojke som kliar sig i huvudet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
422A. Mytologisk figurscen.
422A. Mytologisk figurscen.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
360. NILS ANDERSSON, olja på uppfodrad duk, sign o dat 1850.
360. NILS ANDERSSON, olja på uppfodrad duk, sign o dat 1850.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
467. Nicolai Abildgaard, Kirke sörjer Odysseus avresa.
467. Nicolai Abildgaard, Kirke sörjer Odysseus avresa.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
358. Nils Andersson, Gubbe säljande fastlagsris.
358. Nils Andersson, Gubbe säljande fastlagsris.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
109. Nils Kreuger, "Halmstackar".
109. Nils Kreuger, "Halmstackar".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
6. Nils Kreuger, "Lundagatan".
6. Nils Kreuger, "Lundagatan".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
5. Nils Kreuger, "Terrassen vid Rosendal".
5. Nils Kreuger, "Terrassen vid Rosendal".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
41. Nils Kreuger, Landskap med gäss, Mörbylånga.
41. Nils Kreuger, Landskap med gäss, Mörbylånga.
Klubbat pris 
420 000 SEK
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
16. Nils Kreuger, Vintrig boulevardscen med hästdroska.
16. Nils Kreuger, Vintrig boulevardscen med hästdroska.
Klubbat pris 
88 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
169. Nils Möllerberg, "Dansen".
169. Nils Möllerberg, "Dansen".
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
411. Nymf lekande med en liten faun i ett berglandskap.
411. Nymf lekande med en liten faun i ett berglandskap.
Klubbat pris 
215 000 SEK
Utropspris
110 000 - 120 000 SEK
1363. OKIMONOS, sex stycken, elfenben samt ben. Japan, Meiji ca 1900.
1363. OKIMONOS, sex stycken, elfenben samt ben. Japan, Meiji ca 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1312. OKÄND KONSTNÄR, blandteknik. Qing dynastin, Canton, omkring 1800.
1312. OKÄND KONSTNÄR, blandteknik. Qing dynastin, Canton, omkring 1800.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
469. OKÄND KONSTNÄR, kritteckning på papper. Holländsk skola, 1600-tal.
469. OKÄND KONSTNÄR, kritteckning på papper. Holländsk skola, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1313. OKÄND KONSTNÄR, målning på siden. Qing dynastin, 17/1800-tal.
1313. OKÄND KONSTNÄR, målning på siden. Qing dynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1315. OKÄND KONSTNÄR, målning på siden. Qing dynastin, sent 1800-tal.
1315. OKÄND KONSTNÄR, målning på siden. Qing dynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
378. OKÄND KONSTNÄR, olja på uppfordrad duk, Italien, 16/1700-tal.
378. OKÄND KONSTNÄR, olja på uppfordrad duk, Italien, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
260. OLD SILKE KESHAN/GHOM. 201 x 140 cm.
260. OLD SILKE KESHAN/GHOM. 201 x 140 cm.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
287. OLD TIBET. 157 x 84 cm.
287. OLD TIBET. 157 x 84 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
305. OLD TÄBRIS FIGURAL. 297 x 200 cm.
305. OLD TÄBRIS FIGURAL. 297 x 200 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
306. OLD VERAMIN. 341,5 x 212 cm.
306. OLD VERAMIN. 341,5 x 212 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
1273. ORNAMENTDEL, brun sten. Arkaiserande.
1273. ORNAMENTDEL, brun sten. Arkaiserande.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
390. OTTO VAN VEEN, Olja på parketterad pannå.
390. OTTO VAN VEEN, Olja på parketterad pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
34. Olle Hjortzberg, Stilleben med blåklockor.
34. Olle Hjortzberg, Stilleben med blåklockor.
Klubbat pris 
235 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
33. Olle Hjortzberg, Stilleben med lövkoja.
33. Olle Hjortzberg, Stilleben med lövkoja.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
32. Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor och ängsblomster i silverbägare.
32. Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor och ängsblomster i silverbägare.
Klubbat pris 
47 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
31. Olle Hjortzberg, Stilleben med tulpaner, äpplen och druvor.
31. Olle Hjortzberg, Stilleben med tulpaner, äpplen och druvor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
35. Olle Hjortzberg, Ängsblomster.
35. Olle Hjortzberg, Ängsblomster.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
64. Olof Thunman, Bränningar vid kusten.
64. Olof Thunman, Bränningar vid kusten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
206A. Oluf Wold-Torne, Kris syr (Dam vid rosbukett ).
206A. Oluf Wold-Torne, Kris syr (Dam vid rosbukett ).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
60. Oskar Bergman, "Motiv från Arild".
60. Oskar Bergman, "Motiv från Arild".
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
9. Oskar Bergman, "Neglinge gård".
9. Oskar Bergman, "Neglinge gård".
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1353. PENSELBAD, agat. Qing dynastin.
1353. PENSELBAD, agat. Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1377. PENSELBAD, biskviporslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1377. PENSELBAD, biskviporslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1325. PENSELBAD, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
1325. PENSELBAD, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1288. PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin.
1288. PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1287. PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin.
1287. PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1335. PENSELBAD, pekingglas. Qing dynastin, med sigillmärke.
1335. PENSELBAD, pekingglas. Qing dynastin, med sigillmärke.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1576. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin.
1576. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1347. PENSELBAD, rökkvarts. Sen Qing dynasti.
1347. PENSELBAD, rökkvarts. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1421. PENSELBAD, tre stycken, porslin. Qing dynastin.
1421. PENSELBAD, tre stycken, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1304. PENSELSTÄLL, bambu. Qing dynastin.
1304. PENSELSTÄLL, bambu. Qing dynastin.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1303. PENSELSTÄLL, zitanträ. Troligen, Qing dynastin, 1800-tal.
1303. PENSELSTÄLL, zitanträ. Troligen, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
17. PER EWERT, olja på duk, sign o dat -92.
17. PER EWERT, olja på duk, sign o dat -92.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
538. PIEDESTAL, empirestil, Sverige, 1800-tal.
538. PIEDESTAL, empirestil, Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1588. PILGRIMSKRUS, porslin, Sen Qing dynasti.
1588. PILGRIMSKRUS, porslin, Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
834. PILLERDOSA, okänd mästare, Moskva 1896-1908.
834. PILLERDOSA, okänd mästare, Moskva 1896-1908.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1272. PLAKETT, nefrit. Troligen Qing dynastin.
1272. PLAKETT, nefrit. Troligen Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1276. PLAKETT, sten. Arkaiserande.
1276. PLAKETT, sten. Arkaiserande.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
786. PLATEAU À DEUX POTS, porslin. Frankrike, "Sèvres", troligen 1700-tal.
786. PLATEAU À DEUX POTS, porslin. Frankrike, "Sèvres", troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
716. POKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-talets första hälft.
716. POKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
812. POKAL med lock, icke identifierad mästare Moskva 1745.
812. POKAL med lock, icke identifierad mästare Moskva 1745.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
721. POKALER med LOCK, ett par, glas. Ca 1800, Göteborg eller Gjövik.
721. POKALER med LOCK, ett par, glas. Ca 1800, Göteborg eller Gjövik.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
870. PRAKTKANNA, av Abraham Drentwett I, Augsburg 1645-1650.
870. PRAKTKANNA, av Abraham Drentwett I, Augsburg 1645-1650.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
600 000 - 700 000 SEK
856. PRAKTVAS, porslin. Ryssland, 1800-talets mitt.
856. PRAKTVAS, porslin. Ryssland, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?