Vårens Klassiska 562

1556 föremål
552. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
553. KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
564. KARMSTOLAR ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
561. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
565. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
554. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
566. KARMSTOLAR, fyra stycken. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
537. KOLONNER, ett par. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
531. KONSOLBORD, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
Klubbat pris
170 000 SEK
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
534. KONSOLBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
532. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
536. KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
658. KONSOLUR, Schweiz, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
656. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets början. Régence.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1425. KOPP med FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
782. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
781. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
785. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
783. KOPP med FAT, porslin. "Sèvres", 1700-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
752. KOPP med FAT, porslin. Meissen, ca 1735.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
784. KOPP med FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
771. KOPP med FAT, porslin. Wien, ca 1800.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
750. KOPP och FAT, porslin. Meissen, 1700-talet.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1508. KOPP samt FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1426. KOPP, kompaniporslin. Qing dynastin,  Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1559. KOPP, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
787. KOPPAR med FAT, 3 st, porslin. Paris, Empire. 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
822. KORG, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1833.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1368. KRUKA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1253. KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1555. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
311. Karl Fredrik Brander, "Friherre Jonas Wulfvenstierna" (1681-1762).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
65. Karl Nordström, "Skymning Hallandskusten".
Klubbat pris
175 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
66. Karl Nordström, Skymning över havet.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
423. Kvinna som vestal, möjligen madame de Victoire.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
829. KÅSA, förmodligen av Pjotr Loskutov, Moskva 1896-1908.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
830. KÅSA, förmodlingen av Pjotr Loskutov, Moskva 1896-1908.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
819. KÅSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
704. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
714. LEICA IIIf, "Swedish Army" Nr: 822 926. Ca 1956.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
609. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk omkring år 1800.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
611. LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
58 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
604. LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-tal. Rokoko.
Klubbat pris
68 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
605. LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-tal. Rokoko.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
Klubbat pris
58 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
612A. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
610. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
606. LJUSKRONA, sengustaviansk, omkring år 1800. H 85.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
893. LJUSSTAKAR, ett par av Johann Rudolf Haller, Augsburg 1801.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
891A. LJUSSTAKAR, ett par, av Mikael Nyberg, Stockholm 1794. Gustavianska.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
894. LJUSSTAKAR, ett par, av Nils Tornberg, Linköping 1812.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
890. LJUSSTAKAR, ett par, av Philipp Caspar Scheppich, Augsburg 1761-1763.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1562. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin,  Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
626. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
625. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
629. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1532. LYKTOR/PERUKSTOCKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
653. LYKTUR, av Thomas Loomes. England, 1600-talets mitt.
Klubbat pris
66 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
654. LYKTUR. England, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
655. LYKTUR. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
385. Lambert Jacobsz Hans krets, Interiör med tre män.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
329. Lars Henning Boman Tillskriven, Stilleben med druvor, krus och döda fåglar.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
430. Leandro Bassano Hans krets, Noaks ark.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
454A. Lelio Orsi, Leda och svanen.
Klubbat pris
1 250 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
131. Lennart Sand, Snöleopard.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
316. Lorens Pasch d y, "Eva Katarina Swedenstierna" (1759-1836).
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
336. Lorens Pasch d y, Gustav III som barn.
Klubbat pris
140 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
335. Louis Masreliez Hans krets, Antikiserande motiv.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
232. Luigi Nono, ”Sjuklägret”.
Klubbat pris
2 500 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
914. LÄSLAMPA, för två ljus, av Nils Jacob Adamsson, Norrköping 1841.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?