Keramik och porslin

Föremål i fokus

112 föremål
Rya. Finland 1930-tal. Ca 137x106 cm.
200 EUR
Utropspris
250 EUR
Dagmar Norell, vas, lergods, signerad DN.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Urna, majolika, Gustafsberg, sent 1800-tal.
1 750 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Carl-Harry Stålhane, vas, stengods, Rörstrand.
1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Carl-Harry Stålhane, vas, stengods, Röstrand.
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Hans Hedberg, vas, Biot, Frankrike.
4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Rut Bryk, relief, stengods, signerad RB.
1 500 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
Rut Bryk, tallrik, fajans, signerad BRYK.
1 100 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Rut Bryk, relief, stengods signerad BRYK.
2 500 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Rut Bryk, relief, keramik, signerad Bryk.
2 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Skål, Kina 1600-tal.
110 EUR
Utropspris
200 EUR
Carl-Harry Stålhane, fat, Rörstrand.
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Karl Ens, figurin, porslin, Tyskland.
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Urna, bär Sèvresliknande märke, sent 1800-tal.
1 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK