Silver

I kategorin silver finner du allt från intressant barocksilver från 1600-talets början till silver från rokokon och den gustavianska tiden av klassiska mästare ​så som Ronander och Zethelius. Du hittar även ​mer moderna silverobjekt av ​ skandinaviska formgivare så som Wiwen Nilsson, Georg Jensen och Tapio Wirkkala. Ljusstakar, fat, bestick,... Läs mer

105 föremål
Eric Råström, vas silver Stockholm 1949.
13 tim 2m
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Skål MGAB silver Uppsala 1962.
14 tim 16m
450 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Pokal/vas silver GAB Stockholm 1944.
14 tim 18m
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ljusstake, silver, Ryssland 1908-26.
1d 12 tim
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Tespindlar 6 st silver 1800-tal.
1d 14 tim
600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Teskedar, 14 st, silver, Sverige 1800-tal.
2d 7 tim
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Pokal/vas GAB silver Stockholm 1939.
2d 10 tim
550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Pehr Hedlund, bägare, silver, Gävle 1797.
5d 13 tim
2 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK