Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

111 föremål
Hans-Agne Jakobsson, kupor, 7 st, glas.
180 EUR
Utropspris
250 EUR
Bengt Orup, 6 delar, "Strikt", 1950/60-tal.
1 850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Lockpokal, glas med insats, empire, 1800-tal.
1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ingegerd Råman, vas, Orrefors, 2004.
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Kryddhylla, REDA, 1940/50-tal.
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK