Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

216 föremål
Bojan, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bojan, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong.
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Fat ett par Kina Qianlong (1736-95) porslin.
2 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Kendi, porslin. Sydostasien, 1900-tal.
800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Matta, Kina Baotou semiantik ca 168 x 261 cm.
3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Matta, Kina, ca 198 x 198 cm.
5 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skål, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Ljushållare, brons. Japan, 1900-tal.
1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Kruka, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Dekorpanel, sen Qingdynasti, Kina.
100 EUR
Utropspris
300 EUR
Skål, Kina 1600-tal.
110 EUR
Utropspris
200 EUR
Skulptur, sten, Kina.
100 EUR
Utropspris
250 EUR
Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi.
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Kanna, porslin. Japan, Edo, 1700-tal.
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK