Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

131 föremål
Tekannor 2 st Kina 18/1900-tal porslin.
19 tim 1m
350 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Vaser ett par Kina sent 1800-tal porslin.
19 tim 49m
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Fat Kina Qianlong (1736-95) porslin.
21 tim 20m
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Golvvas KIna, tidigt 1900-tal porslin.
2d 22 tim
2 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bordslampor, ett par, Kina, 2000-tal.
3d 16 tim
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Fat, porslin, Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
4d 20 tim
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK