Nu pågår inlämningen till höstens största liveauktion – Important Winter Sale. Auktionen kommer innehålla verk som sträcker sig över alla tidsperioder och genrer. Important Winter Sale inkluderar även vår stora Asiatiska avdelning med konst och konsthantverk såsom porslin, keramik, buddhor, måleri, bronser och jadeobjekt.
Kontakta våra erfarna kategorispecialister redan idag för att sälja din konst eller kvalitetsföremål på nordens ledande auktionshus.
Läs om vårens resultat
⟶ Möbler, konsthantverk, smycken och asiatisk konst och konsthantverk
⟶ Konst
Kontakta våra kategorispecialister
Värdera dina kvalitetsföremål digitalt
Kommande inlämnings- och värderingsdagar
Important Winter Sale
Onlinekatalogen publiceras 27 november
Visning 5 – 10 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Liveauktion 11 – 13 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm
Klassiskt måleri
Anders Zorn, Carl Larsson, Bruno Liljefors, August Strindberg, Ivan Aguéli, John Bauer, Julia Beck, Albert Edelfelt, Axel Ender, Paul Fischer, Gustaf Fjaestad, Vilhelm Hammershöi, Carl Fredrik Hill, Olle Hjortzberg, Carl Holsoe, Jacob Hägg, Eugène Jansson, Ernst Josephson, Nils Kreuger, Edvard Munch, Helmer Osslund, Georg Pauli, Helene Schjerfbeck, Fritz Thaulow, Carl Wilhelmson, m.fl.
Skulptur
John Bauer, Axel Peterson Döderhultarn, Carl Eldh, Christian Eriksson, Per Hasselberg, Arvid Knöppel, Carl Milles, Ruth Milles, Jussi Mäntynen, Nils Möllerberg, Alice Nordin, Anders Zorn och internationella konstnärer som Auguste Rodin,
Edgar Degas, Henri Matisse, Aristide Maillol m.fl.
Smycken
Van Cleef & Arpels, Cartier, Boucheron, Verdura, David Morris, Chaumet, W.A. Bolin, Bulgari, Castellani m. fl. samt smycken med äkta pärlor och safirer.
Antikt silver & preciosa
Bukowskis söker antikt silver från renässansen och barocken fram till empiren och romantiken. Föremål av kända svenska mästare som Wittkopf, Nüzel, Ronander, Eneroth, Zethelius och Möllenborg, men även av kända tyska, engelska och baltiska mästare liksom åtråvärda ryska mästare som Fabergé, Rückert och Ovchinnokov.
Äldre mästare
Jakob Björk, Carl Fredrik von Breda, David Klöcker, David Klöcker Ehrenstrahl, Carl Johan Fahlcrantz, Pehr Hilleström, Johan Philip Korn, David von Krafft, Per Krafft, Gustaf Lundberg, Elias Martin, Martin Meytens, Gustaf Wilhelm Palm, Johan Pasch, Lorentz Pasch, Ulrika Fredrika Pasch, Alexander Roslin, Johan Henrik Scheffel, Tobias Sergel, Johan David Swartz, Adolf Ulrik Wertmüller m.fl.
Möbler och konsthantverk
Bukowskis söker äldre möbler och konsthantverk inför kommande slagauktioner. Speciellt eftertraktade är 1700-talets och det tidiga 1800- talets- rokoko, gustavianska, sengustavianska och empire föremål. Särskilt de stora mästarna som G Haupt, G Iwersson, Linning, och Precht efterfrågas. Alla typer av föremål från dessa fantastiska epoker har idag fått en renässans och har hos oss en otroligt stark efterfrågan av både våra internationella kunder som så väl våra svenska.
Mattor
Antika orientaliska mattor av hög kvalité, exempelvis Heris, Täbris, Keshan, Mahal, Bachshaish, Isfahan, Teheran, Kirman Laver, Ushak, Kumkapi, Agra, Kina, Tibet. Mattor från 1600-talet. Fina antika suzanibroderier. Vävda tapeter från 1500-1700-talets Frankrike, England, Flandern. Svenska och norska textilier från 1600-1700-talet. Mattor från Märta Måås-Fjetterströms ateljé samt andra svenska mattor av kända designers.
Asiatiskt konsthantverk
Buddhor, kejserligt porslin, ovanligt exportporslin, jadeföremål, stora serviser, vaser, kinesiskt måleri, thangkor, cloisonné, smycken och antika kinesiska möbler.