Silver

I kategorin silver finner du allt från intressant barocksilver från 1600-talets början till silver från rokokon och den gustavianska tiden av klassiska mästare ​så som Ronander och Zethelius. Du hittar även ​mer moderna silverobjekt av ​ skandinaviska formgivare så som Wiwen Nilsson, Georg Jensen och Tapio Wirkkala. Ljusstakar, fat, bestick,... Läs mer

100 föremål
Fat, silver, rokokostil, CG Hallberg, Stockholm, 1932.
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skedar, 3 st, silver, London 1825.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Lorenz Georg Weis, dosa, Norrköping 1816.
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Tekanna, skål samt gräddkanna, silver, England.
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bricka, silver, rokokostil, Frankrike, efter 1838.
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CG Hallberg, mjölkkanna, silver, Stockholm 1913.
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skärp, silver, Nepal.
180 EUR
Utropspris
250 EUR
Ostrongafflar, 12 st, silver Frankrike, efter 1838.
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Korg, silver, Moskva, Ryssland, 1830-tal.
2 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK