Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

627 föremål
Rya. Finland 1930-tal. Ca 137x106 cm.
200 EUR
Utropspris
250 EUR
Hans Kögl, vägglampa 1970-tal.
750 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Karmstolar 4 st Fasem 1900-talets senare del.
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Rya, Finland 1900-talets mitt. Ca 150x105 cm.
100 EUR
Utropspris
250 EUR
Alvar Aalto, bänk, 1900-talets mitt.
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Karmtolar, ett par, Fasem, Italien.
5 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Gunilla Allard, fåtölj, "Cinema", Lammhults.
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Alvar Aalto, matbord, Artek, Finland.
2 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Soffbord, 1960-70-tal.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Fåtöljer, ett par, svenska, 1900-talets mitt.
500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Claesson, Koivisto & Rune, Boxplay, soffa, Swedese.
8 200 SEK
Utropspris
25 000 SEK
Soffa, Danmark, France & Daverkosen, 1960/70-tal.
10 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Spegel, Fröseke, AB Nybrofabriken, 1900-talets mitt.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Taklampa, Limburg, Tyskland.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Fåtöljer, ett par, De Sede, Schweiz.
1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Thonet stolar 4 st tidigt 1900-tal.
3 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Alvar Aalto, vikskärm, modellnummer 100, Artek, Finland.
15 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Olle Hermansson, gjutjärn, Husqvarna.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Soffa, Stouby, 1900-talets andra hälft.
1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Alvar Aalto, hurts, Finland, 1930/40-tal.
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Carl Malmsten, matbord, 1900-talets andra hälft.
2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Matbord, Ulferts, Tibro, 1960-tal.
1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Spegel, Swedish Modern, 1940-tal.
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bokhyllor, 4 st, 1900-talets andra hälft.
1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Gardiner, ett par, GP&J Baker, "Stensöta".
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Carl Malmsten, golvlampa, "Staken".
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Dagmar Norell, vas, lergods, signerad DN.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK