Kan inte nå servern
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

Under vår kategori Design finner du allt från moderna klassiker till föremål av kända skandinaviska och internationella formgivare och möbeltillverkare. Vi får löpande in design inom alla kategorier såsom möbler, glas, belysning, keramik, silver och inom ett flertal olika tidsepoker – från omkring 1900 och fram till idag. Inred vackert... Läs mer

Föremål i fokus
 
304 föremål
Eichholtz, soffbord, 4 st "Tortona".
1 tim 17m
Eichholtz, soffbord, 4 st "Tortona".
Aktuellt bud
12 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Soffa, Jio Möbler.
1 tim 25m
Soffa, Jio Möbler.
Aktuellt bud
9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Soffbord, "Spiro", Nordform, samtida.
1 tim 39m
Soffbord, "Spiro", Nordform, samtida.
Aktuellt bud
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Sideboard, 1950/60-tal.
2 tim 15m
Sideboard, 1950/60-tal.
Aktuellt bud
3 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Bord, "Pure", Cane-Line, 2000-tal.
4 tim 17m
Bord, "Pure", Cane-Line, 2000-tal.
Aktuellt bud
3 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Lars Hellsten, vas.
20 tim 39m
Lars Hellsten, vas.
Aktuellt bud
1 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Soffbord, samtida.
20 tim 56m
Soffbord, samtida.
Aktuellt bud
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Alvar Aalto, bord, modell 90 A, Artek.
21 tim 13m
Alvar Aalto, bord, modell 90 A, Artek.
Aktuellt bud
3 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Erika Lagerbielke, vas, Orrefors.
21 tim 27m
Erika Lagerbielke, vas, Orrefors.
Aktuellt bud
1 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda.
21 tim 29m
Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda.
Aktuellt bud
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Georg Jensen, skål, silver, Köpenhamn 1933-44.
1d
Georg Jensen, skål, silver, Köpenhamn 1933-44.
Aktuellt bud
7 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Georg Jensen, cigarrettask, silver, 1915-19.
1d
Georg Jensen, cigarrettask, silver, 1915-19.
Aktuellt bud
5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Dagbädd/bänk, Stellar Works, 2000-tal.
2d
Dagbädd/bänk, Stellar Works, 2000-tal.
Aktuellt bud
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Ta del av det senaste från Bukowskis
Håll dig uppdaterad på våra kurerade temaauktioner, liveauktioner, visningar och nyheter från konst- och designvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev.