"Draghästar i uppförsbacke" / "Hästar, som vattnas, Stadsgården".
Signerad N. Kreuger och daterad 1906. Duk 65 x 92 cm. A tergo motiv med hästar som vattnas, Stadsgården.
Tidigare i ingenjör och fru Eric Irstads samlingar, Stockholm.
Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogdelen under år 1907, sid 271 som nr 428.