407
231655

Michael Sweerts

(Flandern, 1618-1664)
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
30 800 - 35 100 EUR
32 600 - 37 300 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Michael Sweerts
(Flandern, 1618-1664)

Ung pojke som kliar sig i huvudet

Duk 29 x 22 cm. Samtida svärtad ram med hopplister.

Proveniens

Kunsthaus Lempertz, Köln, "Merveldt et al Sale", 11 juni 1928, kat nr 224.
Bukowski Auktioner AB, 4-7 april 1973, kat nr 188.

P de Boer Gallery, Amsterdam, 1937, kat nr 101.
Nordiska Museet, Stockholm, "Barnet i konsten", 20 sep - 12 okt 1941, kat nr 291.
Röhsska Museet, Göteborg, "Spetsar, gamla och nya, utländska och svenska", 1942, kat nr 31.
Värmlands Museum, Karlstad, 1943, kat nr 31.

Eduard Trautscholdt, "Thieme-Becker", vol XXXII, 1938, sid 348-350.
Rolf Kultzen, "Michael Sweerts", 1954, kat nr 83.
Rolf Kultzen, "Michiel Sweerts", 1996, sid 71, 123, kat nr 110, avbildad pl 110. (ägare okänd)

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

232. Nordiska Kompaniet, bord, ”Lovö”, Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Budhistorik
110 000

ditt bud
105 000

ditt bud
100 000

ditt bud
95 000

ditt bud
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
Aktuellt bud:
110 000 SEK