233177

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Lundagatan"

Signerad N. Kreuger och daterad juli 1924. Pannå 19 x 23,5 cm.

Svenska Konstutställningen i Hamburg, Lübeck och Berlin, 1926, kat nr 330.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Christian Eriksson och Nils Kreuger", 7-25 mars 1928, kat nr 382.

Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogdelen under år 1924 som nr 626, sid 288-289.