870
220149

PRAKTKANNA, av Abraham Drentwett I, Augsburg 1645-1650.

Utropspris
600 000 - 700 000 SEK
52 700 - 61 500 EUR
56 000 - 65 300 USD
Klubbat pris

Svenska kontrollstämplar från 1700-talet. Delvis förgylld. Runt livet mot mattpunsad fond en driven och ciselerad dekor av putti som leker blindbock med musikinstrument i händerna. Locket med gjutna, skulpturala serafhuvuden och fruktknippen. Slät utsvängd fotkant. Broskverksornerad hänkel med pärlrand. Tudelat tumgrepp. Balusterformad lockknopp. Höjd 24 cm, vikt 1 868 g.

Proveniens

Hammerska samlingen, Bukowskis katalog 165 nr 276 och katalog 239 nr 258, Therese Anderssons samling.

Seling III, stämpel nr 1507

Abraham Drentwett I är en av Augsburgs främsta smeder under barocken. Han var verksam 1641-1666. I Sverige är han mest känd för att ha utfört Drottning Christinas silvertron, beställd till hennes kröning 1650 av Magnus Gabriel De la Gardie.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

137. Firma Svenskt Tenn, bordslampa, modell "695", Stockholm 1928.
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Budhistorik
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
Fair warning
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
8 500

ditt bud
8 000

ditt bud
7 500

ditt bud
7 000

ditt bud
6 500

ditt bud
6 000

ditt bud
5 500

ditt bud
5 000

ditt bud
Aktuellt bud:
17 000 SEK