Mörkblå botten med polykromt spaljé- och blommönster. Benvit huvudbård med växtranka. Flera smala sekundärbårder.
Ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar och malskador, den turkosblå färgen påmålad. Långsidorna med trampveck varav en med skador.