Vinröd botten med polykrom medaljong, stora palmett- och blomslingor samt hörnornament. Mörkblå huvudbård med blombukett-, palmett- och arabeskrankor.
Obetydligt slitage, smutsig, smärre fläckar, obetydlig malskada. Långsidorna med trampveck och smärre skador.