Mahogny och mahognyfaner. Tredelat: halvrunda hörndelar och en slagbordsdel. Sarger med snidad dekor av palmetter och kannelyrer. Fottrissor av metall. Två iläggsskivor medföljer. Total längd 367, bredd 116, höjd 74 cm.
Lagningar, slitage, senare slagbordsdel.
Två mässingshållare saknas/Two brass leave-holders missing.