MJÖLKKANNA, av Johan Malmstedt, Göteborg 1795. Gustaviansk.
Invändigt förgylld. Cylindrisk på fyra bladfötter. Pärlstav och på locket ros. Rakt handtag i ebenholts med tapp. Undertill stämplat ägarmonogram. Höjd 13,5 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in