Ett stycke Stockholmshistoria – Sirishov på kungliga Djurgården F514

Välkomna till en temaauktion med allt från salonger till vardagens bruksföremål blandat med inredning från livet i en sommarvilla, med samlingar av flera generationers blandade smak. I ensamt majestät har Sirishov speglat sig i Djurgårdsbrunnsvikens vatten och kittlat fantasin hos flanörer under århundraden. Ett Törnsrosaslott som blivit nästan lika synonymt med siluetten av Djurgården som Gröna Lunds attraktioner som skeppet Wasas master.

Sirishov har en lång historia och går att spåra tillbaka i tiden till 1687, då med namnet Kossvatorpet. Vid 1700-talets slut köpes huset, som då hette Matshof, av hovmannen Sten Abraham Piper. Det är han som döper om huset till Sirishov efter sin favorithund Siri. Mellan åren 1808 och 1862 ägs Sirishov av medlemmar ur kungahuset, först Gustav IV Adolf, därefter Karl XIV Johan och Oscar I som testamenterar det till änkedrottning Josefina.

1866 köps Sirishov av bankdirektör A. O Wallenberg som kom att tillbringa alla somrar där. Vid hans död 1886 ärvs det av hans dotter Siri Oxenstierna af Korsholm och Wasa, född i huset och döpt efter villans namn! Därefter har Sirishov stannat inom familjen fram till idag.

När så nu Sirishov byter ägare har Bukowskis fått det stora förtroendet att sälja större delen av inventarierna och för första gången på över 160 år erbjuds en inblick i detta förtrollande hem och en unik möjlighet att förvärva ett stycke historia från fantastiska Sirishov.

Välkommen att utforska föremålen och lägg bud på dina favoriter.

Se vad vi söker och kontakta oss för värdering ›

134 föremål
Sidenpaneler, sex stycken, Kina, omkring 1900.
Klubbat pris
1 520 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Golvfotogenlampa, omkring år 1900.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Broderi, 1700/1800-tal i gustaviansk ram.
Klubbat pris
2 290 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Trädgårdssoffa, omkring år 1900.
Klubbat pris
8 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Quama persisk, 1800-tal.
Quama persisk, 1800-tal.
Utropspris
20 000 SEK
Trädgårdsurnor, ett par, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Paraplyställ, omkring år 1900.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Karmstol, Sverige, omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris
23 005 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Svensk konstnär, 1800-tal, "Sirishov".
Klubbat pris
1 750 SEK
Utropspris
1 000 SEK
Vikskärm, 1900-talets början.
Vikskärm, 1900-talets början.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Stol, 1830/40-tal, Nygotik.
Stol, 1830/40-tal, Nygotik.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Elias Martin, hans krets, "Mattshof" (Sirishov).
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Sidenpaneler, sex stycken, Kina, sen Qingdynasti/omkring 1900.
Klubbat pris
2 760 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Sekretär, 1700-tal.
Sekretär, 1700-tal.
Utropspris
2 000 SEK
Spegellampett, Danmark, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
9 088 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Fotografier, fyra stycken, varav två kungliga,.
Klubbat pris
6 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Rökelsekar, brons, omkring 1900.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Dolkar och svärdsbaljor, 12 delar.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Sidenbroderi, Kina, omkring 1900.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Trädgårdsfåtölj, 1900-tal.
Trädgårdsfåtölj, 1900-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Svensk konstnär, 1800-tal, "Sirishof på Djurgården 1834".
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
1 000 SEK
Bordslampor 2 st, barockstil, 1900-tal.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Sidenpaneler, fem stycken, Kina, omkring 1900.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Trädgårdsurna, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Trädgårdssoffa, 1900-tal.
Trädgårdssoffa, 1900-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Vedlår, 1800-tal.
Vedlår, 1800-tal.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Saltströare, silver, Kina, omkring 1900.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Lykta, 1800-tal.
Lykta, 1800-tal.
Klubbat pris
7 977 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Vedlår, 1800-tal.
Vedlår, 1800-tal.
Klubbat pris
4 225 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Byrå, Nordiska Kompaniet, tidigt 1900-tal, Jugend.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Trädgårdssoffa, 1900-tal.
Trädgårdssoffa, 1900-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Spetsar, 1800-tal och omkring 1900.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Bricka, 1800-tal.
Bricka, 1800-tal.
Klubbat pris
2 211 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Äggställ 1800-tal.
Äggställ 1800-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Fotogenampel, 1800-tales slut.
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Serveringsbord, omkring år 1900, Barockstil.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal. Motiv från Pompeji.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Taburett, Sverige, omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris
14 514 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Fickurställ, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Karmstol, Danmark, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Jardinjär, stor modell, sent 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Bakbord, tidigt 1900-tal.
Bakbord, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 650 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Matsalsbord, 1860-tal.
Matsalsbord, 1860-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Spegel empirestil från omkring år 1900.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Block 2 st, 18/1900-tal.
Block 2 st, 18/1900-tal.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Rökelsekar, brons Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Tvättfat, lergods, 1800-talets slut.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Gustaf Adolf Schuknecht, "Utsigt af Stockholm".
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Karmstol, Frankrike, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ljusplåtar ett par, barockstil, Gusum, omkring år 1900.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Stol, Sverige, omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris
4 004 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Pokalglas, ett par, Tyskland/Centraleuropa, 1800-tal.
Klubbat pris
1 250 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Blombord, ett par, omkring år 1900.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Jordglob, 1900-talet början.
Jordglob, 1900-talet början.
Klubbat pris
5 250 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Matsalsskänk, omkring år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Eldhundar, ett par, barockstil, 1900-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Lykta, Turkiet, omkring år 1900.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Väggtelefon, 1900-talets början.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Väggfält, gustaviansk stil, ca 1900.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Snörhållare, Eskilstuna, omkring år 1900.
Klubbat pris
1 605 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Josef Frank, soffa, modell 678, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Kappa/gobeläng, Jugend, omkring 1900.
Klubbat pris
3 288 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Fällbord, Mälardalen, omkring år 1800.
Klubbat pris
4 510 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Kindjal, 1900-tal.
Kindjal, 1900-tal.
Klubbat pris
2 100 SEK
Utropspris
1 800 SEK