Kelimkuddar, 3 st, centrala Anatolien, sannolikt Konya, 1800-talets mitt.

Stort polykromt mönster av oktogoner med Hakornament. Ca 56 x 70 cm

Slitage. Smutsig. Omarbetade

Klubbat pris
850
76
81
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (13 bud)
29 sep 12:05
850 SEK
29 sep 9:35
800 SEK
29 sep 9:35
750 SEK
29 sep 9:34
650 SEK
29 sep 9:34
600 SEK
28 sep 15:03
550 SEK
28 sep 15:02
500 SEK
28 sep 15:02
500 SEK
24 sep 8:57
450 SEK
23 sep 19:05
400 SEK
23 sep 19:05
400 SEK
23 sep 12:51
350 SEK
21 sep 7:48
300 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58