Sidenbroderier, fem stycken samt två plånböcker i siden, Kina, omkring 1900.

Broderade motiv av mytoligkskt flygande väsen, fladdermöss, fjärilar, figurscen och blommor. Vävda monteringar med motiv av blommor, frukter samt lyckobringande symboler, fodrade med sidentextil, diameter 28-34 cm.
Plånböcker i siden med broderade motiv av trebent groda, fjärilar, blommor respektive figurscener och lyckobringande objekt, 12 x 11,5 respektive 11 x 11,5 cm.

Slitage. Fläckar.

Proveniens

Sirishov, Kgl Djurgården, Stockholm.

Klubbat pris
2 001
177
182
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (21 bud)
29 sep 19:14
2 001 SEK
29 sep 19:14
2 000 SEK
29 sep 19:14
1 801 SEK
29 sep 19:14
1 701 SEK
29 sep 19:14
1 601 SEK
29 sep 19:14
1 501 SEK
29 sep 19:14
1 401 SEK
29 sep 19:14
1 301 SEK
29 sep 19:14
1 201 SEK
29 sep 19:14
1 101 SEK
29 sep 15:47
1 000 SEK
29 sep 9:01
950 SEK
29 sep 9:01
900 SEK
28 sep 8:21
850 SEK
28 sep 8:21
800 SEK
28 sep 8:21
550 SEK
28 sep 8:21
500 SEK
27 sep 2:13
450 SEK
27 sep 2:13
400 SEK
21 sep 13:46
350 SEK
21 sep 5:58
300 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75