Spegellampett, Danmark, 1700-talets slut, Louis XVI.
Sk. "Liselund"-modell utförd efter Joseph Christian Lillie. Förgylld och bronserad. Oval form med krönande bandrosett. Kvicksilverfolierat spegelglas. Höjd 109, bredd 44 cm.
Ljusarm saknas. Senare bronsering. Smärre skador och lagnignar.
Klubbat pris
9 088
804
847
Utropspris
10 000 SEK
Auktionen är avslutad. Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (7 bud)
29 sep 11:19
9 088 SEK
Detta bud har lagts av budgivare nr: 6
29 sep 11:19
8 888 SEK