Sidenpaneler, sex stycken, Kina, sen Qingdynasti/omkring 1900.

Broderade delvis med metalltråd, motiv av lyckobringande föremål och symboler, drake och blommor, vävda monteringar med motiv av blommor, drakar och lyckobringande föremål. Fodrade med siden. Längd 40-53 cm.

Slitage. Fläckar.

Proveniens

Sirishov, Kgl Djurgården, Stockholm.

Klubbat pris
2 760
244
257
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (14 bud)
29 sep 19:24
2 760 SEK
29 sep 17:33
2 560 SEK
29 sep 17:33
2 500 SEK
29 sep 11:57
2 200 SEK
29 sep 11:57
2 000 SEK
29 sep 10:06
1 700 SEK
29 sep 10:06
1 600 SEK
28 sep 6:09
650 SEK
28 sep 6:09
600 SEK
26 sep 10:22
550 SEK
26 sep 10:21
500 SEK
26 sep 10:21
500 SEK
25 sep 18:13
350 SEK
24 sep 12:52
300 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75