David Klöcker Ehrenstrahl, hans atelje

(Tyskland/Sverige, 1629-1698)
(Tyskland/Sverige, 1629-1698)

David Klöcker Ehrenstrahl, hans ateljé, "Magdalena Oxenstierna af Korsholm och Wasa" (född Stenbock) (1649-1727)

Duk 145 x 120 cm. Ram i rokoko.

Färgbortfall, krackelerad, retuscher.

Proveniens

Tidigare i grevinnan Siri Oxenstiernas samling, Stockholm.

Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt", 1935/43, band II, sid 797. (SPA 1926:369)

Klubbat pris
92 000
8 273
8 754
Utropspris
50 000 SEK
Budhistorik (19 bud)
9
29 sep 10:54
92 000 SEK
8
29 sep 10:54
90 000 SEK
9
29 sep 10:53
87 000 SEK
8
29 sep 10:53
85 000 SEK
9
29 sep 10:48
82 000 SEK
8
29 sep 10:48
80 000 SEK
9
29 sep 10:43
77 000 SEK
8
29 sep 10:43
75 000 SEK
9
29 sep 8:29
57 000 SEK
8
29 sep 8:29
55 000 SEK
8
29 sep 5:58
40 000 SEK
26 sep 22:25
33 000 SEK
26 sep 9:54
15 500 SEK
25 sep 11:00
15 000 SEK
24 sep 18:13
12 000 SEK
23 sep 22:49
11 000 SEK
23 sep 13:04
9 999 SEK
22 sep 22:25
8 000 SEK
20 sep 20:25
5 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801