Kan inte nå servern

Important Winter Sale 653

Avhämtning

ARSENALSGATAN 2
Mellan 6-8 december, samt 11-15 december, finns möjlighet att hämta ut och betala ditt föremål på Bukowskis på Arsenalsgatan 2, Stockholm. 

Ingen utlämning erbjuds mellan 16-21 december.

VÄSTBERGA ALLÉ 3
Fr.o.m. 22 december sker utlämning på Bukowskis på Västberga Alle 3, Stockholm. Obs! Stängt mellan 23-26 december, samt 30 dec-1 jan.

Fr.o.m. fredag den 29 december debiteras en förvaringsavgift på 50 SEK per föremål och dag. Bukowskis önskar full betalning av ditt föremål innan utlämning kan ske.

Öppettider
Kundservice: 08-614 08 00, info@bukowskis.com

 
1167 föremål
146. Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
146. Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
760. Einar Nerman, Pojke med grodor (Tummelisa).
760. Einar Nerman, Pojke med grodor (Tummelisa).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
952. Skulptur, karpar, nefrit. Qingdynstin (1644-1912).
952. Skulptur, karpar, nefrit. Qingdynstin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
505. Collier 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
505. Collier 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
420. Bonbonjär, fajans. 
Rörstrand, omkring 1770.
420. Bonbonjär, fajans. Rörstrand, omkring 1770.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
663. "Dömestorp - Köpenhamn".
663. "Dömestorp - Köpenhamn".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
479. Brosch/tiara.
479. Brosch/tiara.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
46. Porfyrskiva, Älvdalens porfyrverk, tidigt 1800-tal.
46. Porfyrskiva, Älvdalens porfyrverk, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
654. Anders Zorn, "Flottar Maja".
654. Anders Zorn, "Flottar Maja".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 000 - 7 000 000 SEK
618. Carl Larsson, "Dom spritar ärter"/ "Ärtspritning".
618. Carl Larsson, "Dom spritar ärter"/ "Ärtspritning".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 000 - 4 500 000 SEK
732. Anders Zorn, "Märta".
732. Anders Zorn, "Märta".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 000 - 3 000 000 SEK
81. Taburetter ett par, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Sengustavianska.
81. Taburetter ett par, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Sengustavianska.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
29. Bord, Sverige, omkring år 1700, Barock.
29. Bord, Sverige, omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
639. Bruno Liljefors, Vinterhare.
639. Bruno Liljefors, Vinterhare.
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6. Toilettebyrå, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
6. Toilettebyrå, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
394. Matta, antik Heris Serapi, ca 421 x 352 cm.
394. Matta, antik Heris Serapi, ca 421 x 352 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
382. Matta, antik Ziegler, Sultanabad området, ca 533 x 358 cm.
382. Matta, antik Ziegler, Sultanabad området, ca 533 x 358 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
366. Matta, semiantik Isfahan s.k. Ahmad, 210 x 143 cm.
366. Matta, semiantik Isfahan s.k. Ahmad, 210 x 143 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1035. Vaser, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
1035. Vaser, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1039. Fat, två stycken snarlika, porslin. Transition/tidig Kangxi, 1600-tal.
1039. Fat, två stycken snarlika, porslin. Transition/tidig Kangxi, 1600-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1091. Krukor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1091. Krukor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1040. Skålfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1040. Skålfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1128. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1128. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1086. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1086. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1119. Ytterfoder, porslin. Transition, 1600-tal.
1119. Ytterfoder, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1036. Vas, porslin. Transitionstil, Qingdynastin, 1800-tal.
1036. Vas, porslin. Transitionstil, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1101. Praktvaser, ett par, porslin. Sen Qing dynasti, 1800-tal.
1101. Praktvaser, ett par, porslin. Sen Qing dynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1118. Fat, porslin. Mingdynastin, sent 1400-tal/tidigt 1500-tal.
1118. Fat, porslin. Mingdynastin, sent 1400-tal/tidigt 1500-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
921. Shakyamuni Buddha, brons. Mingdynastin (1368-1644).
921. Shakyamuni Buddha, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
330 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
359. Matta, semiantik Keshan Dabir, signerad, ca 199 x 134 cm.
359. Matta, semiantik Keshan Dabir, signerad, ca 199 x 134 cm.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
338. Antik Konya kelim, centrala Anatolien, ca 360 x 157 cm.
338. Antik Konya kelim, centrala Anatolien, ca 360 x 157 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1002. Gallerimatta, antik Ningxia, nordvästra Kina, ca 763 x 72 cm.
1002. Gallerimatta, antik Ningxia, nordvästra Kina, ca 763 x 72 cm.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
370. Matta, semiantik Isfahan, part silk ca 226 x 144 cm.
370. Matta, semiantik Isfahan, part silk ca 226 x 144 cm.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
469. Collier pärlor, flertalet sannolikt naturliga.
469. Collier pärlor, flertalet sannolikt naturliga.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
553. Armband 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
553. Armband 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
500. Ilias Lalaounis ring silver och 18K guld med sodalit.
500. Ilias Lalaounis ring silver och 18K guld med sodalit.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
485. Collier 18K guld.
485. Collier 18K guld.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
642. Bruno Liljefors, Orrar om hösten.
642. Bruno Liljefors, Orrar om hösten.
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
175 000 - 225 000 SEK
427. Servis, 38 delar. England, Copeland, omkring år 1800.
427. Servis, 38 delar. England, Copeland, omkring år 1800.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
616. Carl Larsson, "Rygg och ros".
616. Carl Larsson, "Rygg och ros".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
548. Brosch 14K guld med gammalslipade diamanter och en pärla.
548. Brosch 14K guld med gammalslipade diamanter och en pärla.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
894A. Karin Broos, "Den vita hunden 2".
894A. Karin Broos, "Den vita hunden 2".
Klubbat pris 
260 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
476. Ett par örhängen platina med droppformade  pärlor.
476. Ett par örhängen platina med droppformade pärlor.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
681. Karl Nordström, "Skogsväg".
681. Karl Nordström, "Skogsväg".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1132. Burk med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1132. Burk med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1013. Karmstol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
1013. Karmstol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
956. Skål, qingbai. Songdynastin (960-1279).
956. Skål, qingbai. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
589. Julia Beck, Stilleben med remmare.
589. Julia Beck, Stilleben med remmare.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1113. Fat, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
1113. Fat, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
495. Ring platina med en radiantslipad diamant, KWIAT.
495. Ring platina med en radiantslipad diamant, KWIAT.
Klubbat pris 
900 000 SEK
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
89. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
89. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
123. Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire.
123. Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
125. Bordspendyl,  Frankrike, 1800-talets början, Empire.
125. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
586. Ivar Arosenius, "Kägelspel".
586. Ivar Arosenius, "Kägelspel".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
734. Axel Petersson Döderhultarn, "Auktion" (5).
734. Axel Petersson Döderhultarn, "Auktion" (5).
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
361. Matta, antik Keshan, s.k. Motachem, ca 197 x 143 cm.
361. Matta, antik Keshan, s.k. Motachem, ca 197 x 143 cm.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
339. Antik Qashqai kilim, ca 240 x 155 cm.
339. Antik Qashqai kilim, ca 240 x 155 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
689. Ivar Arosenius, The Prince of Wales Mustard.
689. Ivar Arosenius, The Prince of Wales Mustard.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
646. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
646. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
315. Åkdyna, rölakan, ca 85 x 55 cm, Skåne, 1800-talets första hälft.
315. Åkdyna, rölakan, ca 85 x 55 cm, Skåne, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
688. Wilhelm Dahlbom, Näckrosor.
688. Wilhelm Dahlbom, Näckrosor.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?