125
1524369

Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld brons. Modellerad som Amor ståendes på en taburett, med pilbåge och koger på en plint inneslutandes urhuset, med dekor av kaducéer och amoriner smidandes pilar, rektangulär sockel på fyra kulfötter. Vitemaljerad urtavla med romerska sifferindex och otydlig signatur. Längd 29,5, bredd 10,5, höjd 39 cm. Pendel och nyckel medföljer.