427
1519002

Servis, 38 delar. England, Copeland, omkring år 1800.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 580 - 1 760 EUR
1 680 - 1 870 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Målad polykrom och förgylld dekor av blommor mot en korallröd grund. Bestående av: 11 tallrikar, diameter 22 cm, 18 tallrikar, diameter 20,5 cm. Åtta uppläggningsfat (2+2+2+2) samt en glasskylare med lock och insats. Höjd 25,5 cm.

Nagg. Slitage. En med kantlagning. Tre objekt med krackelering.

Proveniens

Servisen gav som gåva till Carl Olof Cronstedt (1756-1820) från Hertigen av Glucester när han besökte Sveaborg 1802. Därefter i arv inom familjen.

Avbildad och omnämnd i Christina Bäcksbacka, Viceamiralen Carl Olof Cronstedts Hem.