367
1511071

Matta, antik Safavid "Spiral vine" Isfahan, 1600-talets mitt - andra hälft. Ca 562 x 231 cm

Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 200 - 15 400 EUR
14 000 - 16 300 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Rosarödmelerad botten med stort polykromt blom-, palmett- och arabesk slingor samt molnband. Bred grön huvudbård med palmettrankan.

Proveniens

Tidigare del av en europeisk privat samling.

Denna matta, med sina vridna rankor, kallas "spiral-vine" eller "in and out palmette" och är från Safavidi dynastins (1502–1736) Isfahan. Mönstret dök under Shah Abbas (1588–1629) regeringstid, en period som gått till historien som den persiska mattans guldålder. Den persiska huvudstaden flyttades då till Isfahan i centrala Persien, där Shahen etablerade hovverkstäder för att producera exceptionella mattor för export, diplomatiska gåvor och den persiska adeln. De persiska mattorna var relativt ovanliga i Europa med undantag för Spanien och Portugal. Mattornas förekomst bland Old mastermålningar gjorde att dessa kom att samlas på i samma utsträckning. Edmond de Rothschild, J.P Morgan, Henry Clay Frick och William A. Clark samlade alla mattor. Jämför bården i både Diego Velázquez målning från 1659 av Philip Prospero, prins av Asturien och Pieter van Anraedts ”Six regents and the housemaster of the Oude Zijds Almshouse for the outdoor relief of the poor” med auktionens exemplar.