"Den vita hunden 2"
Signerad Karin Broos och daterad 2011 a tergo. Akryl på duk 105 x 80 cm.
Christian Larsen, Stockholm.
Strandverket, Marstrand, "Karin Broos - Minnesmärken", 23 juni - 28 september 2014.
Prins Eugens Waldemarsudde, "Still Life", 10 oktober 2015 - 21 februari 2016.
Strandverket, "Karin Broos - Minnesmärken", utställningskatalog, 2014, avbildad helsida sid. 52.
Prins Eugens Waldemarsudde, "Still Life", utställningskatalog, 2015, avbildad helsida kat. nr 12.