1162
1519913

Teservis, tre delar, silver, Japan, tidigt 1900-tal, signerad 三代目 大島, Oshima, tredje generationen.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 760 - 2 200 EUR
1 860 - 2 330 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Signerad med mästar/studiomärke, samt med jungin märke (pure silver). Tekannan med dekor i hög relief föreställande en drake som slingrar sig runt kannan. Höjd hänkel upp 20 cm. Vikt 483 gram. Kannan med matchande dekor höjd 9,5 cm, vikt 219 gram. Sockerskålen med lock även den med matchande dekor och tredimensionellt handtag. Höjd 11 cm. Vikt 399 gram.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.