Nr. | Föremål | Klubbat pris |
203 | CG Hallberg, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Stockholm 1916. Barockstil. | 19 000 SEK |
204 | Anders Lundqvist, geléskålar, ett par samt ställning, delvis förgyllt silver, Stockholm 1817. Empire. | 8 500 SEK |
205 | W.A Bohlin, bestickuppsättning, silver, 267 delar, Stockholm 1932-1934. | Återrop |
206 | Thomas Cooke II och Richard Gurney, presenterfat, silver, London 1753. Rokoko. | 6 500 SEK |
207 | Thomas Cooke II och Richard Gurney, fat på fot, ett par, silver, London 1753. Rokoko. | 7 500 SEK |
208 | Henry Greenway, bordsplateau, silver, London 1794. | 26 000 SEK |
209 | Burwash & Sibley, E. Farrell, J.C. Edington, 4 x 2 kuverttallrikar, silver, London 1806-1837. (8). | 38 000 SEK |
210 | Henry Nutting, tekanna, silver, London 1805. | Återrop |
211 | Martin Hall & Co Ltd och Charles Stuart Harris, kannor 2 st, silver, London 1877 och 1878. Viktorianska. | 6 500 SEK |
212 | Francis Crump, pokal med lock, silver, 1700-talets mitt, London. Rokoko. | 15 000 SEK |
213 | Young, Greaves & Hoyland, ljusstakar, fyra stycken, silver, Sheffield 1780. | 42 000 SEK |
214 | Léon Lapar (1818-1897), skål med lock, silver, Paris. | Återrop |
215 | Bägare, silver, oidentifierad mästare, Moskva 1752. Rokoko. | Återrop |
216 | Konstantin Linke, Bolin, bonbonnière, silver, Moskva 1894. | 95 000 SEK |
217 | Figurin, silver och malakit, möjligen Pavel Ovchinnikov, 1800-tal, Moskva. | 13 000 SEK |
218 | Fat/bricka på fot, silver, oidentifierad mästarstämpel, Moskva 1720-tal. | 5 000 SEK |
219 | Johann Gottfried Möring, dosa silver, Reval 1790-1818. | 11 000 SEK |
220 | Miniatyrporträtt omgärdad av rosenslipade diamanter. Möjligen utförd av Niklas Lafrensen d.ä., 1700-tal. | 36 000 SEK |
221 | Dosa, gjutjärn med porträttmedaljong. 1800-talets början. Sannolikt föreställande kung Ludvig XVIII. Empire. | 6 000 SEK |
222 | Dosa, stenimitation med guldinlägg en quatre couleurs, Paris, kontrollör Jean-Jacques Prevost 1762-68. | 6 500 SEK |
223 | Dosa, agat och tvåfärgat guld, sannolikt fransk, 1800-tal. | 18 000 SEK |
224 | Dosa, 18K trefärgat guld, troligen Genève 1800-talets början. | Återrop |
225 | Dosa, förgylld mässing, rokoko 1700-tal. | 2 200 SEK |
226 | Speldosa. Möjligen Schweiz, 1800-talets slut. | 48 000 SEK |
226A | Dosa, citrin och guld, sannolikt England 1800-tal. | 42 000 SEK |
227 | Sigillstamp med speldosa. 1800-tal. | 15 000 SEK |
228 | Precisionsfickur, cylindergång med sekundvisare, märkt: P.N. v. Gedda Stockholm, silver 1772. | 12 000 SEK |
229 | Åkdyna, "Den innelykta fågeln", flamskväv, ca 52 x 67 cm, Skåne 1700-talets sista kvartal. | 12 000 SEK |
230 | Bänkalängd, rölakan, "Dubbelstjärnor", ca 221 x 59 cm, Skåne, 1700-talets sista kvartal. | 8 000 SEK |
231 | Åkdyna, "Träd och timglas", rölakan, ca 102 x 48 cm, Skytts eller Oxie härad, Skåne, 1700-talets sista kvartal. | 19 000 SEK |
232 | Åkdyna, trensaflossa / halvflossa, ca 108 x 45 cm, sydvästra Skåne, omkring 1790-1825. | Återrop |
233 | Jynne, "Rött Lejon", flamskväv, 43 x 40 cm, Skåne, omkring år 1800. | 11 000 SEK |
234 | Åkdyna, "Urnor och par", flamskväv, ca 105 x 46 cm, omkring 1790-1810. | 46 000 SEK |
235 | Åkdyna, ”Stiliserade Ekar”, rölakan, ca 119 × 52 cm, signerad AMS, daterad 1814. | Återrop |
236 | Åkdyna, "Bebådelsen", flamskväv, ca 105 x 52 cm, Skåne, 1800-1830. | 50 000 SEK |
237 | Åkdyna, rölakan, ca 108,5 × 50 cm, Oxie härad, signerad LNS SPD NLS, från omkring 1800-1825. | 15 000 SEK |
238 | Åkdyna, rölakan, ca 64 x 57 cm, Skåne, sannolikt från perioden 1780-1820. | 11 000 SEK |
239 | Vävd tapet, "Messalinas död", gobelängteknik, ca 312 x 220 cm, Frankrike/Flanderna, 1600-tal. | Återrop |
240 | Vävd tapet, "Pastoral scen", gobelängteknik, ca 275,5-278,5 x 407 cm, Aubusson, Frankrike omkring 1700-talets mitt. | 85 000 SEK |
241 | Kakelplatta, lergods, Ca 60 x 44 cm, Qajardynastin Persien (Iran), 1800-tal. | 4 000 SEK |
242 | Kakelplatta, lergods, diameter ca 30 cm, Qajardynastin Persien (Iran), 1800-tal. | Återrop |
243 | Kakelplatta, lergods, ca 45 x 35 cm, Qajardynastin Persien (Iran), 1800-tal. | Återrop |
244 | Mihr 'Ali Hans efterföljd, "Fath-Ali Shah Qajar" (1772-1834). | 34 000 SEK |
245 | Ask, lackerad Papier maché, Persien, Qajardynastin, 1800-tal. | Återrop |
246 | Broderi (Bocha), antik, silke, Osmanska riket, 1700-tal, ca 99 x 94 cm. | 14 000 SEK |
247 | Matta, antik, Västanatolisk "Lotto", 1600-tal, ca 133 x 115 cm. | 250 000 SEK |
248 | Matta, antik, Nordöst persisk "Blossom and sickle", Safavid dynastin, ca 311 x 156 cm, 1600-tal. | Återrop |
249 | Matta, antik, Shirvan/Dagestan, Namazlyk, ca 138 x 114 cm. | 16 000 SEK |
250 | Matta, antik, södra Kaukasus, Talish området, ca 234-238 x 112-119 cm. | Återrop |
251 | Matta, antik, Erevan Armenien, ca 245 × 113 cm. | 32 000 SEK |
252 | Huvudmatta, antik, Tekke ca 287 x 215 cm (samt kortsidorna med 1 cm slätväv). | 12 000 SEK |
253 | Matta, semiantik, Chahar Mahal/Bakhtiari, ca 475 x 333 cm. | 24 000 SEK |
254 | Matta, semiantik, Semnan, ca 412 x 302 cm. | Återrop |
255 | Matta, antik, Chahar Mahal, signerad Karkhane Shalamgar, ca 404 x 206-214 cm. | Återrop |
256 | Matta, antik, silke, med metallbroschering, Istanbul, sk 'Koum Kapi', Osmanska riket, ca 181,5 x 127,5 cm. | 65 000 SEK |
257 | Matta, semiantik, Chāl Shotor, ca 421,5 x 316 cm. | 20 000 SEK |
258 | Matta, semiantik, Meshed, figural, ca 402 x 298 cm. | Återrop |
259 | Matta, antik, Bidjar Garus, ca 555 x 321 cm. | 70 000 SEK |
260 | Matta, semiantik, Täbris, ca 317 x 240 cm. | Återrop |
261 | Matta, semiantik, Täbris, ca 509,5 x 334,5 cm. | Återrop |
262 | Matta, antik, Ziegler Mahal, ca 446 x 418 cm. | 28 000 SEK |
263 | Matta, semiantik, Gohm, ca 324 x 221 cm. | Återrop |
264 | Matta, semiantik, Täbris, figural, ca 201 x 137 cm. | 8 500 SEK |
265 | Matta, semiantik, Keshan, figural, signerad, 205 x 135 cm. | 8 500 SEK |
266 | Matta, semiantik, Täbris, ca 298 x 228 cm. | Återrop |
267 | Matta, antik/semiantik, Isfahan, ca 196 x 137 cm. | Återrop |
268 | Matta, semiantik, Kirman/Yesd, ca 495 x 328 cm. | 30 000 SEK |
269 | Matta, semiantik, Sarouk, ca 200 x 129 cm. | Återrop |
270 | Matta, semiantik, silke Keshan relief (souf), ca 196 x 129,5 cm (samt 1,5 cm slätväv på en kortsida). | 60 000 SEK |
271 | Matta, Old, silke Hereke, ca 128 x 90 cm. | 6 000 SEK |
272 | Matta, antik, Heris, ca 386 x 297 cm. | 40 000 SEK |
273 | Matta, semiantik, Täbris, signerad, ca 271 x 175 cm. | 22 000 SEK |
274 | Matta, antik, silke Keshan, ca 208 x 131,5-136 cm. | 12 000 SEK |
275 | Matta, Old, silke Hereke, signerad, ca 166,5 x 109 cm. | 6 500 SEK |
276 | Matta, antik, Bakthiari, sannolikt, ca 279,5 x 166 cm. | 12 000 SEK |
277 | Matta, semiantik, silke Hereke, signerad, ca 184,5 x 118 cm. | 18 000 SEK |
278 | Matta, semiantik, silke Hereke, ca 185 x 122 cm. | 26 000 SEK |
279 | Matta, antik, silke Heris, ca 166,5-170 cm x 116-120 cm. | Återrop |
280 | Matta, semiantik, Täbris, signerad Seylabi, ca 355 x 278 cm. | 30 000 SEK |
281 | Matta, old, silke Täbris, signerad ca 201 x 140 cm. | Återrop |
282 | Matta, Old, silk Ghom, ca 188 x 130 cm. | 18 000 SEK |
283 | Matta, semiantik, Meshed/Moud, ca 360 x 260 cm. | Återrop |
284 | Matta, antik, Sivas silke, Turkiet, ca 172 x 133 cm. | Återrop |
285 | Matta, antik/semiantik, Isfahan, ca 203 x 141-145 cm. | 34 000 SEK |
286 | Matta, antik, Beshir, ca 495 x 206 cm, omkring år 1875. | Återrop |
287 | Matta, semiantik, Keshan, ca 443,5 x 314,5 cm. | Återrop |
288 | Matta, semiantik, silke Keshan, ca 315,5 x 204 cm. | 55 000 SEK |
289 | Matta, semiantik, part silk Nain, sk 4 Laa, ca 320 x 210,5 cm. | 12 000 SEK |
290 | Matta, semiantik, Nain Tuteshk, ca 215 x 144 cm. | 15 000 SEK |
291 | Matta, semiantik, Isfahan, signerad Ghena, ca 166 x 109 cm. | 12 000 SEK |
292 | Matta, semiantik, Benlian Täbris, signerad Jabarzade, ca 466 x 328,5 cm. | Återrop |
293 | Matta, semiantik Isfahan, part silk, signerad Eshan doust, ca 226,5 x 126 cm. | 26 000 SEK |
294 | Matta, semiantik, Ghom, ca 318 x 233 cm. | 19 000 SEK |
295 | Matta, antik, Keshan, sk Motachem, ca 266 x 248 cm. | 115 000 SEK |
296 | Gallerimatta, antik, Ziegler Mahal, ca 617 x 86 cm. | Återrop |
297 | Matta, antik, silke Keshan sk Motashem / Feraghan, ca 187 x 129,5 cm. | 18 000 SEK |
298 | Matta, semiantik, Nain Tuteshk, signerad Sadegh Naini, ca 214 x 148 cm. | 12 000 SEK |
299 | Matta, semiantik, Veramin, ca 316 x 204,5 cm. | 16 000 SEK |
300 | Matta, semiantik, Nain Tuteshk, ca 241 x 149,5 cm. | 18 000 SEK |
301 | Matta, old, Isfahan, part silk, signerad Shabani, ca 246 x 161 cm. | 26 000 SEK |