Benvitmelerad botten med polykroma blommande träd, palmetter, rosor och andra blommor. Bred blå huvudbård med stor palmett- och blomranka.
Ställvis lite hårdare slitage, smärre fläckar (varav några är stela), lagningar. Långsidorna med trampveck.