Röd botten med stora polykroma stjärnor. Viggmönstrad bård.
Något slitage, lagningar. Skadade kanter.
Prins Eugens Waldemarsudde: Lilli och Prinsen,
100 år av hemslöjd och textil konst, 2012-06-06 till 2012-09-16.
Meister, Anna (red.), Lilli & Prinsen: 100 år av hemslöjd och textil konst, Carlsson, Stockholm, 2012, Kat. nr. 1