Bara eller Oxie härad. Röd botten med fem stora polykroma dubbelstjärnor, små stiliserade blommor och andra ornament. Viggmönstrad bård.
Abrash. Något slitage och smutsig, smärre fläckar, skador, lagningar, hål.
Jämför "Gammal allmogeslöjd från Malmöhus län", utgifven af Länets Hemslöjdsförening, häftet 2, Malmö 1916, plansch 68; och "Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län" utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Häftet 1, Malmö 1924, plansch 47.