Rödbrun botten med polykrom dekor av fyra rader stora göls med underornament. Bred rödbrun huvudbård med stiliserade blommor i güls samt varierande mönster. Kortsidorna med bred randig bård.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar och skador, smärre fällningar. Sidorna med trampveck och skador.