Terrakottamelerad botten med stor polykrom medaljong, hörnornament och stiliserade palmetter samt blomrankor. Bred terrakottafärgad huvudbård med stiliserade palmett-, blom- och bladrankor.
Ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, lagningar. Långsidorna med trampveck, kortsidorna saknar några knutrader och är skadade.