266
1421978

Matta, semiantik, Täbris, ca 298 x 228 cm

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 640 - 1 820 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med polykromt ardebilmönster. Bred kamelhårsfärgad huvudbård med palmett- och blomslingor samt kartuscher med molnband, blommor och palmetter.

Något slitage, fällningar. Kortsidorna med skador.

Jmfr Fokker, Nicolas, Orientaliska mattor av i dag, 2. revid. uppl, Stockholm, 1975, s 54, 55.