Benvit botten med polykromt ardebilmönster. Bred kamelhårsfärgad huvudbård med palmett- och blomslingor samt kartuscher med molnband, blommor och palmetter.
Något slitage, fällningar. Kortsidorna med skador.
Jmfr Fokker, Nicolas, Orientaliska mattor av i dag, 2. revid. uppl, Stockholm, 1975, s 54, 55.