261
1423431

Matta, semiantik, Täbris, ca 509,5 x 334,5 cm

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 200 - 2 640 EUR
2 330 - 2 800 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med blombuketter i gult, terrakotta, ljusgrönt, olivgrönt, blekrosa samt olika blå och bruna nyanser. Benvit huvudbård med blomställningar. Sekundärbårder med fiskar och fåglar jagandes varandra.

Obetydligt slitage och smutsig, smärre malskador.