Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
519. LJUSSTAKAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
519. LJUSSTAKAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
722. LJUSSTAKAR, s.k. spelstakar, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1783.
722. LJUSSTAKAR, s.k. spelstakar, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1783.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
729. LJUSSTAKAR, två par, av Anders Lundqvist, Stockholm 1834 resp 1836.
729. LJUSSTAKAR, två par, av Anders Lundqvist, Stockholm 1834 resp 1836.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
565. LJUSSTAKAR, två snarlika. Sengustavianska, omkring år 1800.
565. LJUSSTAKAR, två snarlika. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
564. LJUSSTAKAR/CASOLETTER, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
564. LJUSSTAKAR/CASOLETTER, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1516. LYKTOR, ett par, porslin. Kina, Qing dynastin, 1800-tal.
1516. LYKTOR, ett par, porslin. Kina, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
557. LYKTUR. Frankrike, 1700-tal.
557. LYKTUR. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
263. Landskap med figurer.
263. Landskap med figurer.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
242. Lars Henning Boman, Stilleben med frukter och nötter.
242. Lars Henning Boman, Stilleben med frukter och nötter.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
230. Lorens Pasch d y, "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).
230. Lorens Pasch d y, "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
206. Louis Douzette, Landskap med solnedgång.
206. Louis Douzette, Landskap med solnedgång.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
175. Louis Ernest Barrias, Nakenmodell på klippa med ankare.
175. Louis Ernest Barrias, Nakenmodell på klippa med ankare.
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
362. Louis Francois Aubry, Porträtt av okänd dam, bystbild.
362. Louis Francois Aubry, Porträtt av okänd dam, bystbild.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
236. Louis Masreliez, Komposition med Apollo (Le lever du Soleil).
236. Louis Masreliez, Komposition med Apollo (Le lever du Soleil).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
312. Lucas de Wael Hans krets, Hamnbild med figurstaffage.
312. Lucas de Wael Hans krets, Hamnbild med figurstaffage.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
584. LÅDSPEGEL. 1800-talets förta del. Karl Johan.
584. LÅDSPEGEL. 1800-talets förta del. Karl Johan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
933. MAGNIFIK DIAMANTCOLLIER, briljantslipade diamanter, tot. 36 ct.
933. MAGNIFIK DIAMANTCOLLIER, briljantslipade diamanter, tot. 36 ct.
Klubbat pris 
430 000 SEK
Utropspris
425 000 - 450 000 SEK
1090. MANCHETTKNAPPAR, cabochonslipade ametister, Tyskland.
1090. MANCHETTKNAPPAR, cabochonslipade ametister, Tyskland.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
448. MARQUISER, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
448. MARQUISER, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
329. MARTIN MIJTENS D Y (VAN MEYTENS) hans krets,  olja på duk.
329. MARTIN MIJTENS D Y (VAN MEYTENS) hans krets, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
438. MATBORD. England, 1800-tal.
438. MATBORD. England, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
778. MATGAFFLAR, 12 st, nio av Gustaf Stafhell d.y., Stockholm 1765,
778. MATGAFFLAR, 12 st, nio av Gustaf Stafhell d.y., Stockholm 1765,
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 500 - 4 000 SEK
1590. MATKNIVAR, åtta stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1590. MATKNIVAR, åtta stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1212. MATTA, antik/semiantik Yomoud. 259,5 x 142.
1212. MATTA, antik/semiantik Yomoud. 259,5 x 142.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 9 000 SEK
1173. MATTA, semiantik Jamshidi slätväv. 450x185.
1173. MATTA, semiantik Jamshidi slätväv. 450x185.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1183. MATTA, semiantik Keshan. 213x138.
1183. MATTA, semiantik Keshan. 213x138.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1207. MATTA, semiantik Täbris. Ca 381 x 295.
1207. MATTA, semiantik Täbris. Ca 381 x 295.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
553. MINIATYRBORDSUR. Frankrike, 1700-talets sista fjärdel. Louis XVI.
553. MINIATYRBORDSUR. Frankrike, 1700-talets sista fjärdel. Louis XVI.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
593A. MINIATYRCHIFFONJÉ. Arkangelsk, Ryssland 1700/1800-tal.
593A. MINIATYRCHIFFONJÉ. Arkangelsk, Ryssland 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1283. MINIATYRRÖKELSEKAR, cloisonne. Qing dynastin, 17/1800-tal.
1283. MINIATYRRÖKELSEKAR, cloisonne. Qing dynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
789. MUGG med LOCK, Moskva 1880-tal.
789. MUGG med LOCK, Moskva 1880-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1464. MUGG, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1464. MUGG, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
262. Madonnan med barnet.
262. Madonnan med barnet.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
364. Man i rysk uniform.
364. Man i rysk uniform.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
267. Manuel Caro, "Vale ò valde Decôra".
267. Manuel Caro, "Vale ò valde Decôra".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
314. Marco Ricci Hans art, Ruinlandskap med figurstaffage.
314. Marco Ricci Hans art, Ruinlandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
299. Marco Ricci Tillskriven, Kustlandskap.
299. Marco Ricci Tillskriven, Kustlandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
247. Marcus Larsson, Hjulångare på stormigt hav.
247. Marcus Larsson, Hjulångare på stormigt hav.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
244. Marcus Larsson, Skogslandskap med fors.
244. Marcus Larsson, Skogslandskap med fors.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
289. Maria van Oosterwyck, Stilleben med blommor, insekter och ödla.
289. Maria van Oosterwyck, Stilleben med blommor, insekter och ödla.
Klubbat pris 
176 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
277. Melchior de Hondecoeter Hans efterföljd, Hök attackerande hönsfamilj.
277. Melchior de Hondecoeter Hans efterföljd, Hök attackerande hönsfamilj.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
189. Michael Ancher, Fiskrenserskor.
189. Michael Ancher, Fiskrenserskor.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
190. Michael Ancher, På kommandobryggan.
190. Michael Ancher, På kommandobryggan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
6. Mosse Stoopendaal, Skäggdopping i vass.
6. Mosse Stoopendaal, Skäggdopping i vass.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
10. Mosse Stoopendaal, Vinterlandskap med orrtupp och hönor.
10. Mosse Stoopendaal, Vinterlandskap med orrtupp och hönor.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
241. Motiv med falkar och tubkikare.
241. Motiv med falkar och tubkikare.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1248. NARCISSKÅL, keramik. Qing dynastin.
1248. NARCISSKÅL, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
719. NATTLJUSSTAKAR av Gustaf Stafhell d.ä., Stockholm 1747. Tidig rokoko.
719. NATTLJUSSTAKAR av Gustaf Stafhell d.ä., Stockholm 1747. Tidig rokoko.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1326. NETSUKES, sex stycken, elfenben och ben. Japan, Meiji.
1326. NETSUKES, sex stycken, elfenben och ben. Japan, Meiji.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1324. NETSUKES, sex stycken, elfenben. Japan, Meiji omkring 1900.
1324. NETSUKES, sex stycken, elfenben. Japan, Meiji omkring 1900.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1322. NETSUKES, två stycken, elfenben. Japan, Meiji.
1322. NETSUKES, två stycken, elfenben. Japan, Meiji.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1325. NETSUKES, åtta stycken, elfenben och ben. Japan, Meiji.
1325. NETSUKES, åtta stycken, elfenben och ben. Japan, Meiji.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
331. NICOLAES MAES hans efterföljd, olja på uppfodrad duk.
331. NICOLAES MAES hans efterföljd, olja på uppfodrad duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
288. NICOLAES VAN VEERENDAEL, hans efterföljd, olja på pannå.
288. NICOLAES VAN VEERENDAEL, hans efterföljd, olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
370. NICOLAS BEATRIZET, kopparstick (I état av II), 1553.
370. NICOLAS BEATRIZET, kopparstick (I état av II), 1553.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
219. Nils (Niclas) Hagelberg, "Anna Kajsa Viberg" (ca 1780-?).
219. Nils (Niclas) Hagelberg, "Anna Kajsa Viberg" (ca 1780-?).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
91. Nils Forsberg, Flanörer, Rue Gabrielle, Montmartre.
91. Nils Forsberg, Flanörer, Rue Gabrielle, Montmartre.
Klubbat pris 
92 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
47. Nils Kreuger, " 'Hästar i det fria' (Öland)".
47. Nils Kreuger, " 'Hästar i det fria' (Öland)".
Klubbat pris 
750 000 SEK
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
70. Nils Kreuger, "Gammalt hus i Katarina".
70. Nils Kreuger, "Gammalt hus i Katarina".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
73. Nils Kreuger, "Kruthuset" (Borgholm).
73. Nils Kreuger, "Kruthuset" (Borgholm).
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
99. Nils Kreuger, Hästar på Alvaret, Öland.
99. Nils Kreuger, Hästar på Alvaret, Öland.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
163. Nils Möllerberg, "Flicka som kammar sig".
163. Nils Möllerberg, "Flicka som kammar sig".
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
164. Nils Möllerberg, "Kvinna med draperi".
164. Nils Möllerberg, "Kvinna med draperi".
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1342. OKÄND KONSTNÄR,  oljemålning. Qing dynastin, 17/1800-tal.
1342. OKÄND KONSTNÄR, oljemålning. Qing dynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
323. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, England 1800-tal.
323. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, England 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1341. OKÄND KONSTNÄR, oljemålning. Qing dynastin, 17/1800-tal.
1341. OKÄND KONSTNÄR, oljemålning. Qing dynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
1171. OLD ISFAHAN. 338,5 x 232 cm.
1171. OLD ISFAHAN. 338,5 x 232 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1154. OLD SILKE GHOM. 159 x 108,5 cm.
1154. OLD SILKE GHOM. 159 x 108,5 cm.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
63. OLOF HERMELIN, olja på duk, sign och dat 27/4 1904.
63. OLOF HERMELIN, olja på duk, sign och dat 27/4 1904.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1251. ORNAMENTDELAR, två stycken, brons. Möjligen Skytiska.
1251. ORNAMENTDELAR, två stycken, brons. Möjligen Skytiska.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
790. OSTKUPA, frostat glas och silver, S:t Petersburg 1900-talets början.
790. OSTKUPA, frostat glas och silver, S:t Petersburg 1900-talets början.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
41. Olle Hjortzberg, Interiör med gula rosor och sovande hund.
41. Olle Hjortzberg, Interiör med gula rosor och sovande hund.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
40. Olle Hjortzberg, Stilleben med blåsippor och apelsiner.
40. Olle Hjortzberg, Stilleben med blåsippor och apelsiner.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
42. Olle Hjortzberg, Stilleben med gula rosor i silvervas.
42. Olle Hjortzberg, Stilleben med gula rosor i silvervas.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
39. Olle Hjortzberg, Stilleben med linnea i silverkanna.
39. Olle Hjortzberg, Stilleben med linnea i silverkanna.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
38. Olle Hjortzberg, Stilleben med ros och kinesiskt porslin.
38. Olle Hjortzberg, Stilleben med ros och kinesiskt porslin.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
59. Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor och brudslöja.
59. Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor och brudslöja.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
62. Olof Hermelin, Landskap med figurer.
62. Olof Hermelin, Landskap med figurer.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
64. Olof Hermelin, Vårlandskap med figurer.
64. Olof Hermelin, Vårlandskap med figurer.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
111. Oscar Törnå, "Landskap med kor, Grez".
111. Oscar Törnå, "Landskap med kor, Grez".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
67. Oscar Törnå, Från Medevi.
67. Oscar Törnå, Från Medevi.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
110. Oscar Törnå, Höstlandskap från Tyskland.
110. Oscar Törnå, Höstlandskap från Tyskland.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
102. Oskar Bergman, Badmotiv från Sandhamn.
102. Oskar Bergman, Badmotiv från Sandhamn.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
634. PARFYMFLASKA, glas, med förgyllt lock. Rokoko, 1700-tal.
634. PARFYMFLASKA, glas, med förgyllt lock. Rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
814. PENNSKAFT, guld 14k, troligen Frankrike 1800-talets mitt.
814. PENNSKAFT, guld 14k, troligen Frankrike 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1328. PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin, 1900-talets början.
1328. PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin, 1900-talets början.
Klubbat pris 
195 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1670. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin med Kangxis sex karaktärers märke.
1670. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin med Kangxis sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1397. PENSELKOPP, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1397. PENSELKOPP, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1422. PENSELSTÄLL, porslin, Qing dynastin.
1422. PENSELSTÄLL, porslin, Qing dynastin.
Klubbat pris 
20 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK