Mörkblå botten med stor polykrom medaljong, palmettslingor och hörnornament med stora palmett- och arabeskmönster. Bred rödbrun huvudbård med stor palmettranka och molnband. Den inre sekundärbårdens ena hörn med signatur i stjärna.
Obetydligt ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar. Sidorna med trampveck och skador.