Bestående av; Okame, elfenben, höjd 6 cm, signerad. Netsuke, ben, längd 3,4 cm, osignerad. Netsuke med orm som fångar en groda, höjd 5,3 cm, osignerad. Tre figurer föreställande män bärandes på ting, signerade, höjd 4-5,2 cm.
Slitage. (6)
A Swedish private Collection of Netsuke's and Snuffbottles. G. Held.
Okame is the incarnation of sensuality.