Ljust brunröd botten med sex rader av polykroma djurgüls och underornament. Smal ljust brunröd huvudbård med växtdekor.
Jämnt slitage, smutsig, fläckar, smärre hål. Långsidorna med trampveck och skador.
Inköpt i Ryssland på 1900-talets början av den estniska familjen Steinbeck, Wesenberg (nuvarande Rakvere).