Kan inte nå servern

Important Spring Sale 657

Liveauktion 11−13 juni, 2024

Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Du kan hämta ut ditt föremål på Arsenalsgatan 2 direkt på auktionsdagarna, eller på följande dagar: fredag den 14 juni samt måndag den 17 juni till torsdag den 20 juni.
 
Ingen utlämning erbjuds mellan 20 – 27 juni.
 
Västberga Allé 3 – Fr.o.m. fredag den 28 juni kan du hämta ut ditt föremål på Bukowskis, Västberga Allé 3.
 
Fr.o.m. 3 juli debiteras en förvaringsavgift på 50 SEK per föremål och dag. Bukowskis önskar full betalning av ditt föremål innan utlämning kan ske.

⟶ Se öppettider

 
1366 föremål
1121. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1121. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1205. Kejserlig insignia, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
1205. Kejserlig insignia, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
414. Peter Hertz, bägare, silver, Köpenhamn 1884.
414. Peter Hertz, bägare, silver, Köpenhamn 1884.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
733. Carl Milles, "Carl Wilhelm Scheele".
733. Carl Milles, "Carl Wilhelm Scheele".
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
833. Anders Zorn, "Delsbostintan".
833. Anders Zorn, "Delsbostintan".
Klubbat pris 
1 200 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 200 000 SEK
735. Carl Milles, Dansande menad.
735. Carl Milles, Dansande menad.
Klubbat pris 
900 000 SEK
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
1003. Små bord/ställ, hardwood. Qingdynastin.
1003. Små bord/ställ, hardwood. Qingdynastin.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
1193A. Tara, förgylld kopparlegering. Tibet, omkring år 1800.
1193A. Tara, förgylld kopparlegering. Tibet, omkring år 1800.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1189. Ananda, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1189. Ananda, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1013. Piedestaler, ett par, huanghuali. Qingdynastin.
1013. Piedestaler, ett par, huanghuali. Qingdynastin.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
937. Elegant dam med vinglas.
937. Elegant dam med vinglas.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
21. Byrå, Mälardalen, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
21. Byrå, Mälardalen, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
964. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
964. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
708. Elsa Beskow, Flickan och fåren (ur "Resan till landet Längesen").
708. Elsa Beskow, Flickan och fåren (ur "Resan till landet Längesen").
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
709. Elsa Beskow, Riddaren (ur "Resan till landet Längesen").
709. Elsa Beskow, Riddaren (ur "Resan till landet Längesen").
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
711. Elsa Beskow, Barnen flyger (ur "Resan till landet Längesen").
711. Elsa Beskow, Barnen flyger (ur "Resan till landet Längesen").
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
571. Diadem och ett par örhängen silver med paste, 1800-tal.
571. Diadem och ett par örhängen silver med paste, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
681. Carl Fredrik Hill, Havsstrand, Luc-sur-Mer.
681. Carl Fredrik Hill, Havsstrand, Luc-sur-Mer.
Klubbat pris 
1 400 000 SEK
Utropspris
1 200 000 - 1 500 000 SEK
827. Gustaf Fjaestad, Blommande vårträd.
827. Gustaf Fjaestad, Blommande vårträd.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
93. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
93. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
91. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
91. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1086. Kruka, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1086. Kruka, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
524. Chopard ett par örhängen 18K vitguld med två markisslipade diamanter.
524. Chopard ett par örhängen 18K vitguld med två markisslipade diamanter.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
115 000 - 125 000 SEK
182. Reseglob med etui, av Johann Baptist Homann, Nürnberg, cirka 1710.
182. Reseglob med etui, av Johann Baptist Homann, Nürnberg, cirka 1710.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
1046. Hängen, tre delar, jade med inläggningar, Indien, 1800-tal.
1046. Hängen, tre delar, jade med inläggningar, Indien, 1800-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1183. Kruka, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1183. Kruka, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
683. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
683. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
615. Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor.
615. Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1356. Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.
1356. Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1077. Praktfat, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1077. Praktfat, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
419. Savary, servis, 24 delar, silver, Paris 1900-tal.
419. Savary, servis, 24 delar, silver, Paris 1900-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
537. Ett par örhängen 18K vitguld med cabochonslipade smaragder.
537. Ett par örhängen 18K vitguld med cabochonslipade smaragder.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
621. Ernst Josephson, Kvinnan och fågeln.
621. Ernst Josephson, Kvinnan och fågeln.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1312. Urna, porslin, Kina, Qingdynastin, 1600-tal.
1312. Urna, porslin, Kina, Qingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1285. Vas, porslin. Qingdynastin med Xuandes märke.
1285. Vas, porslin. Qingdynastin med Xuandes märke.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1298. Fat, porslin. Qingdynastin med märke.
1298. Fat, porslin. Qingdynastin med märke.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
45. Spelbord, Mälardalen, 1700-talets slut, Sengustavianskt.
45. Spelbord, Mälardalen, 1700-talets slut, Sengustavianskt.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
28. Sekretär, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
28. Sekretär, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
426. Sockerskrin, silver, Moskva 1781.
426. Sockerskrin, silver, Moskva 1781.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
385. Peter Biörkman, brännvinskål, silver, Karlskrona 1782.
385. Peter Biörkman, brännvinskål, silver, Karlskrona 1782.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
44. Spelbord, Ryssland, 1700-talets slut, Louis XVI.
44. Spelbord, Ryssland, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1287. Bordslampor/vaser, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1287. Bordslampor/vaser, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
757. Köksbestyr.
757. Köksbestyr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
743. Kermess.
743. Kermess.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
627. "Carl Axel Linroth" (1740-1816).
627. "Carl Axel Linroth" (1740-1816).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
692. Pojke med papegoja.
692. Pojke med papegoja.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
749. Une fête galante / allegori över luften.
749. Une fête galante / allegori över luften.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
755. Soldater till häst, ett par.
755. Soldater till häst, ett par.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
691. Sittande ung dam med hund i landskap.
691. Sittande ung dam med hund i landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
693. Rysk skola, omkring 1850, Damporträtt.
693. Rysk skola, omkring 1850, Damporträtt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
819. Köksbestyr.
819. Köksbestyr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
753. Angelica och Medoro.
753. Angelica och Medoro.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
820. Marin med segelfartyg utanför kust, ett par.
820. Marin med segelfartyg utanför kust, ett par.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
650. Stilleben med fiskar.
650. Stilleben med fiskar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
737. En gryende talang.
737. En gryende talang.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1009. Bord, huanghuali, Qingdynastin.
1009. Bord, huanghuali, Qingdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
210. Vinglas, sex stycken. Tyskland, 1700-tal.
210. Vinglas, sex stycken. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1289. Kruka/rökelsekar, porslin. Japan, 1900-tal. Signerad.
1289. Kruka/rökelsekar, porslin. Japan, 1900-tal. Signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
744. Mathys Schoevaerdts Tillskriven, Fiskarfänget.
744. Mathys Schoevaerdts Tillskriven, Fiskarfänget.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
665. Leonardo Gasser, Rökande kvinna.
665. Leonardo Gasser, Rökande kvinna.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1304. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1304. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
602. Anna Boberg, Motiv från Lofoten.
602. Anna Boberg, Motiv från Lofoten.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1123. Ask med lock, lack. Qingdynastin med Qianlongs märke.
1123. Ask med lock, lack. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
151. Ljusstakar, ett par, Parisarbeten, 1800-talets början, Empire.
151. Ljusstakar, ett par, Parisarbeten, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1353. Inros, tre stycken, lack. Japan, 1800-tal.
1353. Inros, tre stycken, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1355. Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.
1355. Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1354. Inro, två stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
1354. Inro, två stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1359. Inro, tre stycken, lack. Japan, 1800-tal.
1359. Inro, tre stycken, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1051. Brickor, tre stycken, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
1051. Brickor, tre stycken, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
221. Servis, nio delar, porslin. Meissen, 1700-tal.
221. Servis, nio delar, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
173. Smörknivar, ett par, Älvdalen, 1800-talets mitt.
173. Smörknivar, ett par, Älvdalen, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
734. Jussi Mäntynen, Björnhona med unge.
734. Jussi Mäntynen, Björnhona med unge.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK