127
1554245

Bordspendyl, av Peter Strengberg (urmakare i Stockholm och Mariefred 1802-31), Sengustaviansk.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
899 - 1 080 EUR
939 - 1 130 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Så kallad "pendule portique". Förgylld brons och vit marmor. Bronserna tillskrivna Fredric Ludvig Rung (1758-1837, kunglig hovciselör 1779, gördelmakarmästare 1788). Urhus med dekor av bärande lagerkrans och krönande urna, vitemaljerad urtavla med arabiska sifferindex signerad "Strengberg / Stockholm", krönplatta med dekor av fransar uppburen av kolonner på lunettformad fotplatta. Längd 20, bredd 11, höjd 50 cm. Pendel medföljer.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?