817
1553783

Jacopo Robusti Tintoretto, hans krets

(Italien, 1518-1594)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 740 - 5 690 EUR
5 430 - 6 520 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
(Italien, 1518-1594)

Salvator Mundi (Världens frälsare)

Pannå 44 x 61 cm. Äldre förgylld ram.

Proveniens

Tidigare i drottning Desiderias (1777-1860) samlingar.
Tidigare i Christian Hammers (1818-1905) samlingar, Stockholm.
Försåld på Lempertz, Köln
Anders Hallengren, Författare