478
1547932

Dosa, 18K guld med miniatyr i gouache inuti locket, 1700-tal, såld av Bolin & Jahn, S:t Petersburg, ca 1840.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 500 - 5 400 EUR
4 700 - 5 630 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Rektangulär med insvängda sidor, fällocket med en rikt driven mytologisk scen, sidorna dekorerade med rocailleformade bårder med blommor, inuti en målad miniatyr under glas med ett rokokopar och Amor i ett landskap. Sannolikt tillverkad i norra Tyskland ca 1760. Försåld av Jahn & Bolin St. Petersburg i ett originalmonterat fodral märkt 'Jahn & Bolin Joaillier de la Cour A St Petersbourg'. C. 1840. Höjd 2,7 cm. Bredd 4,7 cm. Längd 5,9 cm. Vikt (utan glas) 64,1 g.

Proveniens

W.A. Bolin Collection

W.A. Bolin 200 år, "Smycken & Silver för tsarer, drottningar och andra", Stockholm 1996, katalognummer 22.
Moskva, Kremls Museer, 2001, "W.A. BOLIN Bolin in Russia Court jeweller late XIX-early XX centuries", katalognummer 117, s. 173.

Magdalena Ribbing m.fl., "Smycken & Silver - för tsarer, drottningar och andra, W.A. Bolin 200 år", Västerås 1996, avbildad och omnämnd på s. 21.
Red. Christian Bolin, Pavel Bulatow, "W.A. BOLIN Bolin in Russia Court jeweller late XIX-early XX centuries", utställningskatalog, New Hermitage-one Moskva 2001, avbildad s. 173, katalognummer 117.

Den lilla miniatyren i gouache på lockets insida för tankarna till konstnären François Bouchers herde- och herdinnepar från rokokotid. Den pastorala scenen med kärleksparet passar fint med gulddosans yttre dekor i nyrokoko och kärleksbudskap.

Läs artikeln

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?