Jordglob bestående av graverade och handkolorerade segment. Legenden med texten: "HARRIS / and SON, / Opticians, / LONDON, 1812." Innesluten i ursprungligt skinnklätt fodral, invändigt himmelsglob bestående av graverade och handkolorerade segment. Med axeltappar. Globens diameter exklusive axeltappar 70, etuiets diameter cirka 76 mm.
Skador. Slitage. Sprickor.
The precise measurements of the globe is as follows: The globe's diameter excluding the axis pins 70, the case's diameter 76mm.