472
1547879

Juvelbesatt etui i gun metal samt förgyllt silver, C.E. Bolin, S:t Peterburg 1892 .

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 990 - 11 200 EUR
9 390 - 11 700 USD
Klubbat pris
155 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Rektangulär med rundade hörn. Dekor i form av en stiliserad blomma av rosenslipade diamanter och cabochonslipad safir i guldinfattning. Etuiet har en invändig inskription graverad på en förgylld silverplatta med texten 'Rosebery from The Prince of Wales'. Christmas. 1892.'. Rosebery eller Archibald Philip Primrose, 5th Earl of Rosebery, var en liberal partipolitiker och utrikesminister vid den tiden. Originalfodral medföljer, märkt 'C.E.Bolin, Joaillier de la Cour, St Petersburg, 1892'. Ristat nummer 34869. Höjd 0,8 cm, bredd 5,5 cm (med safir), längd 8,5 cm. Vikt 94 g.

Proveniens

Etuiet var en gåva från Prinsen av Wales till Rosebery, julen 1892.
W.A. Bolin Collection.

W.A. Bolin 200 år, "Smycken & Silver för tsarer, drottningar och andra", Stockholm 1996, katalognummer 21.
Moskva, Kremls Museer, 2001, "W.A. BOLIN Bolin in Russia Court jeweller late XIX-early XX centuries", katalognummer 116, s. 172.

Red. Christian Bolin, Pavel Bulatow, "W.A. BOLIN Bolin in Russia Court jeweller late XIX-early XX centuries", utställningskatalog, New Hermitage-one Moskva 2001, avbildat s 172, katalognummer 116.

Läs artikeln

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?