473
1547848

Juvelbesatt etui i gun metal, förgyllt silver och rosenslipade diamanter, C.E. Bolin, S:t Peterburg ca 1890.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 020 - 11 300 EUR
9 460 - 11 800 USD
Klubbat pris
100 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Rektangulär form med rundade hörn, ytan med ett graverat romboidmönster med rosenslipade diamanter, insidan av förgylld silver och låset med cabochonslipad safir. Ristat inventarienummer 6928. I en originalmonterad läderfodral märkt C.E. Bolin med kejserlig örn. Höjd 1 cm, bredd 4,8 cm, längd 8,4 cm. Vikt 96 g.

Proveniens

W.A. Bolin Collection

W.A. Bolin 200 år, "Smycken & Silver för tsarer, drottningar och andra", Stockholm 1996, katalognummer 20.
Moskva, Kremls Museer, 2001, "W.A. BOLIN Bolin in Russia Court jeweller late XIX-early XX centuries", katalognummer 115, s. 172.

Red. Christian Bolin, Pavel Bulatow, "W.A. BOLIN Bolin in Russia Court jeweller late XIX-early XX centuries", utställningskatalog, New Hermitage-one Moskva 2001, avbildat s. 172, katalognummer 115.

Identiskt etui tillskrivet Carl Fabergè i "Carl Fabergè and the Master Russian Goldsmiths" av Gerhard Hill N.Y 2010.
Jämför liknande etui märkt Vassilij Finikov (verkmästare för Bolin S:t Petersburg), Sotheby's London Russian works of art, 2 December 2020 kat nr 63.

Läs artikeln

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?