Invändigt förgylld. Rektangulär form. Dekor i form av stiliserade eklöv och ekollon i guld, pärlor och rosenslipade diamanter. Verkmästare Konstantin Linke. Mått: 1,2 x 8,3 x 9 cm (inklusive utstickande pärlor). Vikt 179 g.
W.A. Bolin Collection
Konstantin Linke var son till Edward och Maria Linke och var troligen född 1865 eller 1866. Enligt Tatjana Muntjans forskning i ”W.A. Bolin, Bolin in Russia, 2001”, var Konstantin registrerad som köpman i Moskva 1898. Vid sekelskiftet hade han en egen silverbutik och samarbetade med C.E. Bolin. På flera av företagets finaste silverföremål från 1890-talet och framåt finner vi även stämpeln KL. Konstantin Linke ersatte sin mor, Maria Linke, som verkmästare på Bolins cirka 1893.